Škof Maksimilijan je v soboto, 1.6.2024 med sveto mašo podelil zakrament svete birme mladim v župniji Mozirje.
Ob Božji besedi binkoštnega dne je v pridigi spregovoril o podobi Svetega Duha.
Nenadoma je nastal z neba šum, kot bi se bližal silovit vihar, in napolnil vso hišo, kjer so se zadrževali. (Apd 2,2)
Bog se nam daje po Duhu, po nekom, ki nima lastne podobe, ima pa voljo in moč Boga, da bi lahko prevzel naše srce. Da našemu srcu ne bi delal škode, da ga ne bi z močjo prisilil, ampak da bi ga lahko nagovoril samo z močjo ljubezni, iskrenosti in prisotnosti.
Zato imamo tudi v Svetem pismu in na podobah v naših cerkvah različne podobe Svetega Duha. Najpogostejša je verjetno podoba goloba, ki je včasih veljal za tistega, ki prenaša neko sporočilo kot posrednik. Morda so si zato včasih najbolj predstavljali, da je Sveti Duh podoben golobu. Vendar danes goloba bolj poznamo kot plašno ptico, ki za sabo pušča ostanke in iztrebke in nam je zato neprivlačna podoba.
Zato je prav, da se bolj zagledamo v tisto drugo podobo, ko Jezus pravi, da je Sveti Duh kot veter, ki prinaša zrak, da lahko svobodno dihamo, a tudi odnaša vse tisto, kar nima pravega temelja. Vsako listje, ki izgubi svojo živo moč, v vetru odpade in odleti. Tisto, kar pa ta veter sprejme, pa veter utrjuje.
O tem vetru in boju vam govorim zato, da bi razumeli, da Bog k vsakemu izmed nas pristopa z nežnostjo, s pozornostjo, z ljubeznijo, ne pa z neko lažno sladkostjo, z lažnimi obljubami, ki bi vam v življenju končno prinesle le smrt, ne pa resnice in moči, s katero bi lahko v življenju uspeli.
Vse življenje boste postavljeni v boj za dobro in lepo. To lepo in dobro pa nikoli ne pride samo od sebe.
V osnovi tega lepega in dobrega, ki mu pravimo ljubezen, je skrivnost darovanja. Nobena ljubezen se ne rodi na način, da bi si jo kupili in vzeli, ampak se rodi samo na način, da smo se pripravljeni odpreti, dati in darovati.
Jezus je to opisal s podobo pšeničnega zrna: Če pšenično zrno ne umre, ostane samo. Sicer je nekaj časa lepo, potem pa zagnije, izgine in ga ni več. Če pa umre, če tvega to, da se razpoči, da se mu skorja, ki ga varuje, razpara, da se da in se daruje, potem se iz tega rojeva nekaj novega. Seme se nato lahko poveže z zemljo in vodo ter sprejme darove in počasi se začne množiti in rasti.
Vaše življenje je takšno, čeprav se vam v tem trenutku mladosti morda zdi, da že imate vse, kar potrebujete za življenje. Pa vendar že zdaj slutite, da vam tisto, česar si najbolj želite, še vedno manjka. Tistega, po čemer najbolj hrepenite, še vedno nimate. Tega si namreč sami ne moremo dati in si sami ustvariti. To lahko samo sprejmemo. In to je ljubezen. Želite si ljubljenosti in sprejetosti. A ne začasne, ampak tiste ljubezni, ki je trajna in samo za vas.
Te pa ne moremo sprejeti, če nismo resnični, če se sprenevedamo, če govorimo eno, delamo pa drugo, če govorimo še tako lepe besede, kako imamo radi Boga ali človeka, a če zadaj ni srca in resnice, ta odnos ne bo obrodil sadu. Če je že z odnosu z ljudmi tako, je tako tudi v odnosu do Boga.
Bog je ljubezen in ne moremo se mu približati drugače, kakor pa s srcem. Lahko govorite in izpolnjujete to ali ono, a če ni srca in pristnosti, potem ni sadov. Sad, ki nam ga Bog želi dati, je lepota, ki nas osrečuje. To pa se zmore roditi samo v pristnosti srca.
V tolažbo nam je, kar pravi današnji evangelij, da nam ima Gospod še veliko za povedati, a zdaj tega še ne moremo nositi. Ko pa pride Duh resnice, nas bo uvedel v vso resnico. Rešitev za naše življenje po veri je naša iskrenost in pristnost, da znamo tudi reči, da še ne razumemo vsega in še ne moremo vsega sprejeti. Samo če sem resničen, čeprav ne vem vsega in nisem popoln, sem Boga vreden in me Bog ljubi, k njemu pa prihajam, če se mu zmorem odpreti in mu dati svojo roko in svojo resnično pripravljenost.
Fotografije: Foto Rojnik
Slivnica, Prevorje in Žusem
V sredo, 29.5.2024 se je škof ob kanonični vizitaciji župnij Slivnica, Prevorje in Žusem srečal z župnikom, ključarji, člani ŽPS in drugimi sodelavci. V pogovoru so skupaj iskali odgovore ob viziji prihodnosti župnij, pripravniki na birmo pa so škofu predstavili svojo pripravo na sveto birmo.
Na slovesnosti svete birme v nedeljo, 2.6.2024 je škof mladim še posebej položil na srce tri darove kot popotnico za življenje v moči Svetega Duha:
1. Njegova beseda
Beremo jo v Svetem pismu in slišimo pri sveti maši. Morda ste jo včasih spoznavali bolj kot zgodovinsko besedo, a po teh besedah nam govori Bog sam. Posežite tudi po tej knjigi. Naj se ne praši predolgo po vaših policah. Zapišite si to besedo, vzemite si jo k sebi, na neko bližnje mesto kot vaše geslo in vodilo in videli boste, da vam bo beseda v oporo in vam bo dajala moč. Da ne bi bili daleč od Božje besede, ki nam je podarjena po Svetem pismu.
Bog nam daje svojo besedo, ki nas čaka in se nam bo odprla ne takrat, ko bomo dovolj pametni, da jo bomo razumeli, ampak ko si jo bomo dovolj želeli sprejeti in jo razumeti.
2. Molitev
Je lep, preprost pogovor in moja drža do Boga, ki mi je blizu in me ima rad. Molitev niso velike besede. Molitev je včasih lahko samo ena beseda, trenutek tišine, preprost čas in prostor, ki ga dam Gospodu, da v njem in po njem vstopi v moje življenje, ga posveti, blagoslovi in ga naredi polnega. Če boste te trenutke znali negovati, oblikovati, jih iskati, potem bo vaše življenje polno in se ne boste izgubili v lastnem delu in naglici, ki vas bo v življenju hočeš noče vedno znova preganjala.
Molitev je beseda ali pa preprosta pozornost Bogu, ko mu rečem: »Tukaj sem, bodi z mano.« Molitev je prostor, ki ga dajemo Bogu v svojem dnevu. Četudi kratek, je blagoslovljen.
3. Občestvo
Vera je stvar skupnosti. Če boste hoteli rasti v teh odnosih, v zaupanju do Boga in do človeka, boste vedno bova iskali skupnost in si jo želeli. Ena takšnih skupnosti je vaša cerkev, kjer se zbirate. Tukaj vas Gospod vedno čaka, tu vas bodo čakali tudi tisti, ki za vas molijo in prosijo, tukaj boste odkrili in se prepričali, da niste sami, da lahko skupaj in v občestvu res postajate in zmorete biti pričevalci nečesa novega v tem svetu. Zato je vsak od vas poklican.
Fotografije: FB Župnije Slivnica, Prevorje in Žusem
Obema pridigama lahko v celoti prisluhnete spodaj ali v Spotify Škofije.🔊