Na god sv. Roka, 16. 8. 2024, je škof Maksimilijan vodil tradicionalni romarski shod in srečanje slovenskih in hrvaških vernikov v župnijski cerkvi sv. Roka ob Sotli. Udeležili so se ga številni verniki iz okoliških župnij skupaj s svojimi duhovniki, tako na slovenski kot na hrvaški strani meje (Rogatec, Prišlin, Hum na Sutli, Krapina, celo Karlovec).
Pri sveti maši so somaševali domači župnik Andrej Grobelnik, ki mu gre zahvala za dobro pripravo srečanja in bogoslužja, stolni župnik Tadej Linasi iz Celja, srebrnomašnik Jože Prah (ki je podelil tudi srebrnomašni blagoslov), brata minorita iz Olimja – p. Martin Gašparič in br. Jože Strojin, up. župnik iz Kostrivnice Viktor Vratarič, msgr. Ferdinand Vražić (biseromašnik) in dekan Dražen Karačić iz Karlovca, Damir Ivanek, župnik iz Prišlina, p. Franjo Jurinec OFM iz Krapine, p. Josip Pasariček OFM, Hrvaška katoliška misija Graz (Đurmanec). Poleg domačega cerkvenega pevskega zbora, ki ga vodi Ivan Krklec, je pod vodstvom Lojzeta Vešligaja prepeval tudi zbor iz Krapine.
Škof Maksimilijan je v nagovoru spregovoril o sv. Roku kot vzoru romarja, ki je svoje življenje posvetil služenju bolnikom in iskanju Božje volje. Njegova ljubezen do bolnikov je postala darovanje in služenje.
Zemeljska pot svetega Roka se je začela leta 1296 v plemeniti družini v mestecu Montpelier v Franciji. Rodil se je z rdečim znamenjem križa na prsih. Pomen tega znamenja, ki je sčasoma izginilo, je Rok iskal celo življenje. Ne samo v sebi, temveč tudi v drugih. Vedel je, da je Bog v vsakega položil takšno dragoceno znamenje – to je enkratni dar življenja, darove in talente, ki jih lahko vsak razvije in s tem uresniči svoje življenje. Vsak je ob krstu prejel tudi Sv. Duha po katerem se je Bog sam naselil v človeka. Odkrivati to Božje življenje v sebi je naše življenjsko poslanstvo.
Kristjani smo romarji in krščansko življenje je življenje na poti. Vabi nas ven iz udobja in lagodnosti, iz statičnosti in zapiranja vase k odprti in ustvarjalni, dinamični drži. Vedno znova odkrivamo čudeže Božje ljubezni. Odkrivamo to, kar nas gradi in tudi to, kar nas uničuje. Sveti Rok nam s svojim zgledom kaže, da je romar tisti, ki išče Božjo voljo z odprtim srcem, a tudi z rokami in nogami, v realnosti ljubečega dotika in pomoči. Že od mladih nog je kazal nagnjenje h krepostim in je utrjeval svojega duha s postom in spokornimi dejanji. Kakor da bi vedel, da ga bo življenjska pot iskanja Božje iskrice v vsakem človeku popeljala skozi marsikatere preizkušnje.
Molitev k sv. Roku
Slavni sv. Rok, ki si ob umiranju Gospoda prosil za posebno milost,
da bi bile uslišane vse molitve tistih, ki se obrnejo nate;
obrni svoj pogled na nas, ki smo okuženi na duši in telesu,
podeli nam telesno in duhovno zdravje, odvrni od naše dežele vsako vrsto okužbe,
osvobodi nas samoljubja, da bi, osvobojeni od zemeljskih dobrin,
po tvojem zgledu slednje namenili ubogim in tako bili uvrščeni med Božje prijatelje.
To te prosimo po Kristusu, našem Gospodu. Amen.
Fotografije: Marjana Perkovič